❌چند ماهی است هر روز میشنویم ’فرمانده شاخه نظامی داعش یا یکی دیگر از گروه های تروریستی منطقه به همراه معاونانش در حمله مقاومت به هلاکت رسید’ شاید آنقدر این خبر پر تعداد شده که کمتر میتوان توجه کرد. ذکر چند نکته حائز اهمیت است:


🔹۱.کشته شدن فرماندهان گروه های تروریستی که اکثرا روحیه ای غیر از ستیزه جویان دارند و بهتر آن است گفته   شود مزدور و بعضا غیر بومی هستند، نشان دهنده پایین آمدن مقبولیت نداشته این افراد در میان مردم بومی و غیر سازمان رزم داعش و دیگر گروه های تروریستی است. به عبارت بهتر مردم فهمیدند چه خسارت ها و جنایاتی را این گروه ها به آنان تحمیل کردند. و این بدان معناست که دیگر حمایت اجتماعی سابقی که گروه های تروریستی از آن خبر میدادند وجود ندارد. 


🔹۲.نهادهای اطلاعاتی و امنیتی مقاومت پس از چهارسال توانسته اعتماد کامل مردم بومی و ساکن مناطق اشغالی را بدست بیاورند و سم پاشی ها و تبلیغات مختلف گروه های تروریستی دیگر همچون گذشته عمق نفوذ ندارد. این یعنی مقاومت بیش از گذشته و حتی در مناطقی که تروریست ها آن را پایگاه و زادگاه خود میپندارند محبوبیت و یا حداقل اعتماد عمومی را پیدا کرده است. نهادهای اطلاعاتی نمیتوانند بدون اعتماد اجتماعی مانور داشته باشند. و این بزرگترین دستاورد مقاومت در منطقه است. زیرا حرکت مقاومت قادر خواهد بود پساجنگ با تکفیری ها محیط را به وسیله معتمدین و اعتماد سازی مردمی راهبری کند و ترسی که پساخروج گروه های تروریستی از منطقه وجود داشت، نادیده گرفته می شود. 

🔹۳.رهاورد عملیات بزرگ ’نصر‘ که با شکشت محاصره نبل و الزهرا و مناطق سنی نشین عفرین همراه شد و شاهرگ حمایتی حلب را شکست، حاکی از فروپاشی سازمان رزم جبهه النصره در منطقه به دلیل نابودی صفوف فرماندهانشان است. این همان راهبردی است که کمترین تلفات را به هر دو گروه میدهد. زیرا بسیاری از افراد جذب شده در مناطق تحت اشغال به سازمان رزم این گروه های تروریستی پیوند ایدئولوژیک خاصی ندارند و یا جبرا یا برای منابع مالی یا به دلیل پیوندهای عشیره ای این حرکت را انتخاب کردند. ضربات به فرماندهان تروریست ها بیش از آنکه سازمان رزم آنان را نابود کند، مدیریت واقعی مقاومت را نشان میدهد که نمیخواهد در جنگ فقط بکشد. اساس مقاومت، مقاومت است نه بالابردن آمار کشته ها در میدان نبرد. در جنگ های نسل جدید گروهی برنده میدان است که با کمترین آمار تلفات انسانی از هر دو طرف فاتح میدان شود و گرنه بمب های کشتار جمعی فاقد بازدارندگی و مقابله با جنگ های نوین را دارد. 


🔺اینطور که اخبار حکایت دارد، معرکه نبرد با گروه های تکفیری موجب ارتقای سطح دانش و تجربه نهادهای اطلاعاتی مقاومت شده که در نبرد موعود و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس بکار گرفته خواهد شد.